ROLL OF HONOUR:

BANGLADESH AMBASSADORS TO USSR/ RUSSIAN FEDERATION

Sl. No.

Name of the Head of Mission

Tenure

1.

H. E. Shamsur Rahman

17.02.1972 – 04.08.1975

2.

H. E. Shamsul Hoq

28.11.1975 – 01.05.1978

3.

H. E. Mirza Rashid Ahmad

15.12.1978 – 01.01.1984

4.

H. E. Sayed Najmuddin Hashim

06.05.1984 – 28.07.1986

5.

H. E. Mir Mohammad Rezaul Karim

06.08.1986 – 19.01.1989

6.

H. E. A.K.M. Nazrul Islam

17.02.1989 – 30.09.1990

7.

H. E. Mustafizur Rahman

11.12.1990 – 30.12.1993

8.

H. E. AMSA Amin

17.01.1994 – 14.01.1996

9.

H. E. Mostafa Faruque Mohammad

03.02.1996 – 12.03.1999

10.

H. E. Ataur Rahman Khan Kaiser

18.07.1999 – 17.01.2001

11.

H. E. S.K. Sharjil Hassan

24.04.2001 – 20.07.2002

12.

H. E. A.T.M. Nazimullah Chowdhury

09.08.2002 – 06.02.2005

13.

H. E. M. Amir Hussein Sikder

05.06.2005 – 09.07.2007

14.

H. E. Mohamed Mijarul Quayes

03.08.2008 – 07.07.2009

15.

H. E. Dr. S.M. Saiful Hoque

26.08.2009 – 24.12.2019

16.

H. E. Kamrul Ahsan

05.01.2020 –